تیغه اره دیسکی | تیغ اره دیسکی | تیغ اره دیسکی پایتخت

اره دیسکی اره ای است که دندانه های برش آن بر روی یک مقطع دایره ای قرار گرفته اند و از طریق سوراخ و یا سوراخ هایی در مرکز آن به ماشین اره دیسکی نصب شده و عملیات برش را انجام می دهنداین اره ها برای اولین بار در قرن 19 میلادی در کشور آمریکا مورد استفاده قرار گرفت.با استفاده از این اره ها می توان تمامی مواد اعم از چوب سنگ و فلز و …. را برشکاری نمود این اره های در سه نوع دندانه های کاربایدی سگمنت و معمولی در بازار عرضه می شوند.روش برش در این اره ها به صورت افقی می باشد به طوری که اره به صورت افقی وارد قطعه شده و با ایجاد شکاف های باریک مواد را می شکند و عملیات برش را انجام میدهد.

ماشینهای برشکاری با تیغه مدور در زمینه های مختلف صنایع فلزکاری به کار می روند . این ماشینها جزو ماشین آلات تولیدی محسوب شده و در سه گروه طبقه بندی می شوند :

1-ماشینهای برش با سنگ سنباده
2-ماشینهای اره مدور
3-ماشینهای برش اصطکاکی

در ماشینهای برشکاری با سنگ سنباده ، یک دیسک سنباده نازک ، در حالی که بسرعت می چرخد ، قطعه کار را برش می دهد . بسیاری از مواد نظیر شیشه ، سرامیک و فلزات را می توان با دقت ابعادی خوبی با این روش برش داد . فولاد های سختکاری شده را برای بریدن با این ماشین لازم نیست آنیل نمود و در همان حالت سخت می توان آن را برش داد . بعضی از دیسکهای سنگ برش مخصوص و مقاوم به حرارت را می توان برای برش سریع قطعات گداخته نیز به کار برد .

برشکاری مواد با سنگ سنباده به دو روش خشک یا تر قابل انجام است . در برشکاری تر با سنگ سنباده ، سطح بریده شده پرداخت شده تر و دقت حاصله بهتر است ، هر چند که این روش کندتر از برشکاری خشک با سنگ سنباده است .

سطح برشکاری در روش تر نمی سوزد و تقریبا هیچ پلیسه ای نخواهد داشت . در روش برشکاری خشک با سنگ سنباده ، از هیچ مایعی برشی استفاده نمی شود . روش خشک برای برشکاری سریع و جایی که دقت ابعادی بحرانی نباشد به کار می رود .

در برشکاری با اره مدور سرد ، یک تیغه اره مدور دندانه دار به عنوان ابزار برشی به کار رفته و با این روش می توان برشهای دقیق داد . امروزه ماشینهای اره مدور بزرگی ساخته شده اند که قادرند قطعات استوانه ای بزرگی تا قطر (27(mm 675برش دهند .

در برشکاری اصطکاکی ، تیغه برش ممکن است دندانه دار یا فاقد دندانه باشد . تیغه برش اصطکاکی با سرعت خیلی زیاد (20.000 فوت بر دقیقه یا 6000 متر بر دقیقه ) عمل می کنند و در واقع با ذوب کردن ماده در اثر اصطکاک ، راه خود را برای برش دادن فلز باز می کنند .

دندانه ها در تیغه های برش اصطکاکی در اصل برای انتقال اکسیژن به ناحیه برش استفاده می شوند . ماشینهای برش اصطکاکی امروزه در کارخانه های فولاد سازی برای برش دادن بیلتهای گداخته ( مقاطع بزرگ فولادی ) به کار می رود .